Instrukcja - plac zabaw Faber

Czym są place zabaw Faber?

Plac zabaw Faber to siłownia dla całej rodziny. Zbudujesz z nich wiele różnych konstrukcji. Faber rośnie wraz z dziećmi. W razie potrzeby możesz stopniowo rozbudowywać zestaw o kolejne części i akcesoria. Same drabinki (panele) można wzbogacić o akcesoria: podwieszane deski balansowe, pochyłe płaszczyzny i inne elementy gry.

Plac zabaw Faber dzieli się na:

1) Części budowlane , z których budujemy konstrukcje:

 

 

2) Dodatki , które mogą wzbogacić konstrukcje o różne elementy gry:

 

Części konstrukcyjne

Jak zbudować strukturę

Podstawowym budulcem konstrukcji Faber jest panel .

Opis obrazu panelu : A - otwory gwintowane do bezpośredniego montażu na śruby B - otwory niegwintowane do montażu na śrubę i nakrętkę C - otwory na komplet kołków wzmacniających 

  
 
 

 

 

Na końcach panel posiada cztery gwintowane otwory na śruby. Te gwintowane otwory służą do mocowania łączników. Do tego połączenia wystarczą tylko śruby bez nakrętekWłóż łączniki od wewnętrznej strony panelu, a także śruby do mocowania łącznika, jak pokazano na rysunku:

 

 

Otwory gwintowane to:  śrubazłączka T1T2T3 i E1 śruba 35  T1 T2 T3  E1
(uwaga - ta złączka składa się z dwóch przeciwstawnych częściNigdy nie używaj tylko jednej połówki łącznika E1 !!!)

 

Oto przykład montażu łącznika E1:

 

Film - instrukcja montażu sprzęgła E1 znajduje się tutaj:

:

 

Łącznik E1 łączy ze sobą dwa panele. Jeden łącznik składa się z dwóch części. Do połączenia dwóch paneli potrzebne są dwie pary łącznika E1 .

Wszystkie połączenia wykonane za pomocą tych łączników można wzmocnić  zestawem kołków wzmacniających. Eliminują luzy na złączu i zapobiegają wyciskaniu gwintu śruby przy długotrwałym i dużym obciążeniu złącza. Kołki wzmacniające nie są niezbędną częścią konstrukcji.szpilki rozgraniczające

Tak wyglądają złącza wyposażone w kołki wzmacniające :

 

ujędrniająca_kolka

 

Do tej pory szpilki we wszystkich złączach (E1, T1, T2, T3) były skręcane. W przypadku nowych łączników T1, T2 i T3 szpilki nie będą wkręcane, a jedynie wsunięte w nieprzelotowy otwór w złączce (tzn. nie zostanie włożona żadna śruba od spodu). Przy złączach E1 nic się nie zmienia, tam trzeba jeszcze jak poprzednio wkręcić kołki wzmacniające.

 

ile_starych_nowych?

 

Wszędzie tam, gdzie pomiędzy panelami byłaby szczelina większa niż 89 mm, należy użyć drewnianego drążka z zawleczkami. Pręt wsuwa się w dowolne złącze T1, T2 lub T3 .

Za pomocą tych łączników zbudujesz podstawowe struktury, takie jak:

             

Podstawowe budynki można rozbudowywać i łączyć na różne sposoby. Do tego celu służą pozostałe cztery środkowe otwory w panelu. Otwory są niegwintowane i służą do łączenia paneli obok siebie lub służą do łączników narożnych C1. Do tego połączenia potrzebne są śruby i nakrętki.  
 NR 1

Możesz połączyć panele lub konstrukcje za pomocą prętów ze stali nierdzewnej, które są również instalowane w niegwintowanych otworach za pomocą nakrętki z każdej strony. Pręt ze stali nierdzewnej zasadniczo zastępuje panel.pręt ze stali nierdzewnej

 

Niektóre bardziej złożone konstrukcje wymagają zachodzenia na siebie dwóch złączy. Na przykład T2 przez E1 lub E1 przez H1 i inne kombinacje. W takich przypadkach potrzebny będzie wkręt do drewna 50śruba 50

Opis rysunku dwóch złączy nałożonych na siebie: Aśruba 35, Bśruba 50, Cpodkładka.       podkładka 15 mm rysunek 2

dwa_łączniki_przechodzą_siebie nawzajem

 

Inne części konstrukcyjne

Łącznik S1 służy do zbudowania tylko jednego panelu w przestrzeni. Aby zainstalować te złącza na panelu, potrzebujesz 2 x 35 wkrętów, 2 x 50 wkrętów i 2 x nakrętki. Aby przechylić panel wystarczy poluzować 2 x śrubę 35. Wszystkie śruby i nakrętki muszą być zawsze mocno dokręcone podczas użytkowania.S1      

Łącznik F1 rozwiązuje problem deski podłogowej.   F1

Rozpórki H1 kilkukrotnie wzmacniają sztangę.   wzmocnienie prętowe H1

przykład wykorzystania H1_Fotor

 

Za pomocą łącznika ściennego W1 można błyskawicznie przymocować konstrukcje do ściany.   W1

 

Montaż łącznika W1

 Tutaj znajdziesz przewodnik wideo dotyczący montażu łącznika W1:

 

Najpierw dowiedz się, z jakiego materiału wykonana jest ściana, na której zamierzasz zainstalować Faber. Na tej podstawie w naszym sklepie możesz wybrać spośród trzech rodzajów zestawów do mocowania łącznika W1 do ściany:

w drewno, w cegłę, w płytę gipsowo-kartonową komplet materiałów łączących do mocowania W1 do drewna litego komplet materiałów łączących do montażu W1 w murzemateriał łączący do W1 w płytach gipsowo-kartonowych

Jeśli masz problem z mocowaniem przedmiotów do ściany za pomocą podobnych kołków lub jeśli chcesz zamontować włazy Faber na zewnątrz, np. pod zadaszeniem na tynku ocieplonym styropianem, weź łącznik W1 i skonsultuj się z najbliższym specjalistycznym sklepem w sprawie łączenia materiałów o odpowiednim materiale kotwiącym lub doradcą w sklepie z narzędziami.

Jeśli zamierzasz zamontować 2 sztuki łącznika W1 obok siebie tylko dla jednego panelu, musisz zachować odstęp 13 cm między wewnętrzną stroną panelu a krawędzią łącznika W1, jak pokazano na poniższym rysunku:

 

 

Jeśli nie zauważysz tej luki, ograniczysz możliwości instalacji dodatków do panelu.

W przypadku konstrukcji ściennych zalecamy 2 szt. łączników W1 w górę i 1 szt. w dół na konstrukcję.

  

W przypadku konstrukcji z czterema panelami zalecamy umieszczenie łączników W1 zgodnie z poniższym rysunkiem:

W przypadku konstrukcji połączonych zalecamy rozmieszczenie łączników W1 zgodnie z poniższym rysunkiem:

Jeśli nie masz pewności, jak prawidłowo rozmieścić łączniki W1 na konstrukcji, chętnie doradzimy Ci w wiadomości e-mail.

 

Taśma wzmacniająca pasek wytrzymałościowy  służy do przechylania dwóch, trzech lub czterech paneli połączonych łącznikami E1 po przekątnej do ściany. Na ścianie pasek wzmacniający zaczepiany jest na złączce W1, które należy zawsze napinać, tym samym mocując w nim uchwycony pasek wzmacniający. Z boku panelu pasek wzmacniający zaczepiony jest na śrubach 50, które należy wkręcić od 2 do 2,5 cm w gwint w panelu.  

Pierwszym sposobem jest zawiązanie paska wytrzymałościowego "długiego", jak na poniższych zdjęciach:

 

Drugi sposób to zawiązanie paska wytrzymałościowegokrótkiego ”, jak na poniższych zdjęciach:

 

Do łatwego dokręcania i odkręcania śrub lub nakrętek potrzebny będzie drewniany klucz call_mini. Ostrożnie dokręć śruby. W większości przypadków śrubę można dokręcić ręcznie, ale do jej poluzowania konieczne będzie użycie klucza.

 

Akcesoria

Wszystkie konstrukcje można szybko i łatwo wzbogacić dodatkami.

Na przykład, jednym krótkim ruchem można przymocować do każdego panelu  tablicę wspinaczkową, tablicę typu plug and play lub niekończącą się tablicę papierową .

Tablica typu plug and play musi być umieszczona na konstrukcji tak, aby jej górna krawędź nie znajdowała się wyżej niż 100 cm od podłoża.

Deska do wspinaczki – ze względów bezpieczeństwa konieczne jest umieszczenie śrub zaślepiających w otworach, w których nie będzie kamieni wspinaczkowych .

    

Jeśli chcesz umieścić tablicę w niestandardowej pozycji, a metalowe kołki rozgraniczające przeszkadzają szpilki rozgraniczające, możesz je usunąć.

Zawsze upewnij się, że deska wisi na wszystkich czterech hakach, które są całkowicie osadzone na prętach panelu.

Płaszczyzny pochyłej można również używać jako blatu, stołu, lub pomostu lub do ćwiczeń z własnym ciężarem. Pochyłe płaszczyzny można łączyć ze sobą, zwiększając ich długość. Aby połączyć dwie płaszczyzny, potrzebujesz 1 x łącznik SL1 i 8 x  śrub 35. Więcej informacji na temat nośności połączonych płaszczyzn nachylonych można znaleźć w sekcji nośność.

 

Płaszczyznę pochyłą można zakończyć pochyloną krótszą płaszczyzną ,zasięg zjeżdżalni używając
małych uchwytów M1 (które służą również jako zabezpieczenie przed odhaczeniem pochyłej płaszczyzny od panelu) lub dużych uchwytów M2 .małe uchwyty M1

 

Małe uchwyty M1 należy przekręcić tak, aby okrągła część pod łbem śruby weszła w okrągły otwór (pokazany pod literą A). Prawidłowe ustawienie małych uchwytów M1 zapobiegnie przypadkowemu wyrwaniu zamka z panelu. Haczyki na klamkach pełnią funkcję systemu blokującego (pokazane pod literą B)

 

Tam, gdzie jest to wygodne i bezpieczne, można zawiesić balans wiszący lub balans wiszący poma. balans_płyta
huśtawka poma 

 

Upewnij się, że konstrukcja, na której montujesz deskę balansową, jest stabilna i nie ma niebezpieczeństwa jej przewrócenia. Deskę może powiesić tylko osoba dorosła.

Użyj węzła wantowego, aby zawiązać górną część liny na drążku.

Wyreguluj długość liny tak, aby płytka balansowa miała co najmniej 35 cm wysokości .

Przed użyciem należy odpowiednio zacisnąć węzeł i wykonać prosty węzeł asekuracyjny na końcu liny:

Samą deskę balansową mocujesz zgodnie z poniższym obrazkiem. Zasada pięciu otworów służy również do prostej i szybkiej regulacji wysokości huśtawki. Dolny węzeł służy jedynie jako zabezpieczenie przed wyrwaniem liny:

 samolot_lina

 

 Jeśli mocujesz pierścienie, przeciągnij linę przez łącznik węzła zgodnie z instrukcją. Nie zapomnij o węźle ubezpieczeniowym
na końcu!

 

 kracovacka_navod

UWAGA: Regularnie sprawdzaj liny płyty balansowej i pierścieni - przynajmniej raz na trzy miesiące sprawdzaj, czy
lina nie jest uszkodzona w miejscach tarcia (sęki, połączenia z elementami drewnianymi).

 

 

Instrukcje dotyczące podstawowych konstrukcji

Trójkąt Piklera - mały

lista elementów budowlanych: 2 x panel, 2 x T1, 4 x śruba 35
nośność konstrukcji: 180 kg

 

 

Trójkąt Piklera - średni

lista elementów konstrukcyjnych: 4 x panel, 2 x T1, 4 x E1, 12 x śruba 35,1 x drewniany drążek z kołkami
nośność konstrukcji: 100 kg

 

Mostek - mały

lista elementów konstrukcyjnych: 3 x panel, 4 x T2, 8 x śruba 35, 2 x drążek drewniany z kołkami
nośność konstrukcji: 200 kg

 

Mostek - średni

lista elementów konstrukcyjnych: 4 x panel, 4 x T2, 2 x E1, 12 x śruba 35, 2 x drążek drewniany z kołkami
nośność konstrukcji: 120 kg

Koń - mały

lista elementów konstrukcyjnych: 3 x panel, 4 x T3, 8 x śruba 35, 2 x drążek drewniany z kołkami
nośność konstrukcji: 80 kg

 Koń - Średni

lista elementów konstrukcyjnych: 4 x panel, 4 x T3, 2 x E1, 12 x śruba 35, 2 x drążek drewniany z kołkami
obciążenie konstrukcji: 80 kg

 

 Domek - mały

lista elementów konstrukcyjnych: 4 x panel, 4 x T3, 2 x T2, 12 x śruba 35, 3 x drążek drewniany z kołkami
nośność konstrukcji: 120 kg

 

Tańczący Dom - Mały

lista elementów konstrukcyjnych: 4 x panel, 2 x T2, 2 x T3, 2 x E1 12 x śruba 35, 2 x drążek drewniany z zawleczkami
nośność konstrukcji: 100 kg

Góra - mała

lista elementów konstrukcyjnych: 4 x panel, 6 x T3, 12 x śruba 35, 3 x drążek drewniany z kołkami
nośność konstrukcji: 80 kg

Góra - średnia

lista elementów konstrukcyjnych: 5 x panel, 8 x T3, 16 x śruba 35, 4 x drewniany pręt z kołkami
nośność konstrukcji: 80 kg

Pantera – Mała

lista elementów konstrukcyjnych: 3x panel, 2x T2, 2x T3, 8x śruba 35, 2x drążek drewniany z kołkami
nośność konstrukcji: 100 kg

 

Clicker - mały

lista elementów konstrukcyjnych: 3 x panel, 2 x T2, 2 x E1, 8 x śruba 35, 1 x drążek drewniany z kołkami
nośność konstrukcji: 100 kg

Pająk - mały

lista elementów konstrukcyjnych: 4 x panel, 4 x T1, 2 x T2, 12 x śruba 35, 3 x drewniany drążek z kołkami
nośność konstrukcji: 100 kg

 

Żeberka - małe

lista elementów konstrukcyjnych: 2 x panel, 2 x E1, 1 x W1, 4 x śruba 35
nośność konstrukcji: 150 kg

Oparty Żebrowy Stołek - Mały

lista elementów konstrukcyjnych: 2 x panel, 2 x E1, 1 x W1, 4 x śruba 35, 2 x wkręt 50, 1 x taśma wzmacniająca
nośność konstrukcji: 120 kg

Hoker z barkiem T2 - mały

lista elementów konstrukcyjnych: 3 x panel, 2 x T2, 2 x E1, 3 x W1, 8 x śruba 35, 1 x drążek drewniany z zawleczkami
Nośność bez zastrzału H1 to tylko 15 kg !
Nośność z usztywnieniem H1 wynosi 70 kg.

 

Hoker z barem T3 - mały

lista elementów konstrukcyjnych: 3 x panel, 2 x T3, 2 x E1, 3 x W1, 8 x śruba 35, 1 x drążek drewniany z zawleczkami

Waga drążka to tylko 15 kg !

Zwis – mały

lista elementów konstrukcyjnych: 4 x panel, 4 x T2, 2 x E1, 2 x W1, 12 x śruba 35, 2 x drążek drewniany z kołkami
nośność konstrukcji: 120 kg

Panel w przestrzeni – mały

lista elementów konstrukcyjnych: 1 x panel, 1 x S1, 2 x nakrętki, 4 x śruba 35
nośność konstrukcji: 120 kg

 

 

Nośność i stabilność

Generalnie dobrze jest kierować się zdrowym rozsądkiem. Każda konstrukcja musi być zbudowana pod nadzorem osoby dorosłej, a także przez niego sprawdzona i przetestowana. Każda konstrukcja musi również podtrzymywać dorosłą osobę o średniej wadze.

Nośności poszczególnych konstrukcji podstawowych są opisane w instrukcjach powyżej.

Nie łącz więcej niż 3 panele poziomo:

 

W przypadku dłuższych konstrukcji podpory należy tworzyć pod co trzecim panelem:

 

Budowa trapezu :

Przy zastosowaniu rozpórek H1 wzmocnienie prętowe H1  nośność sztangi wzrasta z 15 kg do 70 kg.

Udźwig podwieszanych płyt balansowych :

Nośność płaszczyzny pochyłej :

 

Nie łącz więcej niż 3 nachylonych płaszczyzn. Połączenie trzech nachylonych płaszczyzn zmniejsza ich nośność do 70 kg.

 

W przypadku konstrukcji przestrzennych niezwykle ważne jest sprawdzenie ich stabilności, i upewnienie się że się nie przewracają. W szczególności konstrukcje, które są wyposażone w podwieszaną deskę balansową lub są wyższe niż jeden panel (60 cm).

Należy stosować zasadę, że jeśli budynek ma 1 panel wysokości, to może mieć 1 panel szerokości. Jeśli ma 2 panele wysokości, musi mieć 3 panele szerokości. Jeśli ma 3 panele wysokości, musi mieć 5 paneli szerokości.

Pręty ze stali nierdzewnej nadają się również do rozbudowy budynków  .

Przykłady poprawnie zbudowanych konstrukcji:

 

WYSOKIE KONSTRUKCJE SĄ NIEBEZPIECZNE!

Budynki niespełniające tych zasad nie mogą być wyposażone w podwieszane deski balansowe i liny wspinaczkowe, chyba że są one mocno przytwierdzone do podłoża lub do ściany w inny sposób.

 

Konserwacja

Produkty marki Antonie Emma nie wymagają specjalnej regularnej konserwacji. W przypadku lekkich zabrudzeń użyj wilgotnej szmatki.

Plac zabaw Faber przeznaczony jest przede wszystkim do użytku w pomieszczeniach, przy sprzyjającej pogodzie może być przez krótki czas używany również na zewnątrz. Do obróbki powierzchni konstrukcji Faber należy stosować naturalny olej. Polecamy bezbarwny twardy wosk olejowy Osmo 3232, który spełnia normy ČSN EN 71-3 i jest całkowicie bezpieczny dla dzieci. 

Kiedy należy pokryć konstrukcje Faber olejem?

1) Jeśli planujesz korzystać z placów zabaw na zewnątrz.
2) Jeśli chcesz, aby były bardziej odporne na zabrudzenia.
3) Jeśli chcesz, aby Faber przetrwał nie 50, ale 150 lat.

Uwaga: Nakładając olej, zwiększysz odporność na zabrudzenia, wilgoć czy ścieranie. Mimo to Faber nie może być narażony na działanie wody ani większej wilgotności! 

   

Jak olejować konstrukcje Faber:

1) Zastanów się, ile oleju będziesz potrzebować. Zużyjesz ok. 50 ml oleju na jeden panel lub na 10 różnych złączy typu "T".

2) Nałóż pędzlem pierwszą warstwę oleju i dokładnie rozprowadź. Zaolejuj wszystkie otwory, w tym otwory gwintowane, i upewnij się, że w tych miejscach nie pozostała duża ilość oleju, który mógłby tam stwardnieć (nadmiar oleju wytrzeć np. chusteczką). Pozostaw pierwszą warstwę do wyschnięcia w dobrze wentylowanym pomieszczeniu w temperaturze min. 18°C przez co najmniej 5 godzin przed nałożeniem drugiej warstwy.

3) Nałóż drugą warstwę w taki sam sposób jak pierwszą. Pozostaw do wyschnięcia w dobrze wentylowanym pomieszczeniu na 24 godziny. Całkowite utwardzenie oleju nastąpi dopiero w ciągu najbliższych dziesięciu dni. Dlatego poczekaj, aż w pełni skorzystasz z olejowanych placów zabaw Faber. 

4) Lekko przeszlifuj wszystkie części szmatką do polerowania, aby uzyskać gładką powierzchnię.

!! Używając oleju, zawsze postępuj zgodnie z instrukcją, aby osiągnąć jak najlepszy efekt.!!

 

Ważna informacja

Nie wystawiaj na działanie nadmiernej wilgoci, deszczu lub wody. 
Nie wystawiaj na działanie temperatur poniżej 10°C i powyżej 50°C.
Produkt nie może być używany niezgodnie z przeznaczeniem.
Zawsze używaj tylko oryginalnych i kompatybilnych części.
Wszystkie części są dostarczane bez obróbki powierzchni. Jeśli część jest uszkodzona, a reklamacja zostanie zaakceptowana, otrzymasz standardową część bez obróbki powierzchni (niezależnie od obróbki części objętej roszczeniem).
Wszystkie elementy łączące należy dokręcać lekko, konsekwencją przekręcenia śruby jest jej zniszczenie.
Wszystkie elementy mocujące muszą być zawsze całkowicie dokręcone.
Produktu nie wolno używać, jeśli którakolwiek z jego części jest w jakikolwiek sposób uszkodzona.
Poszczególne elementy konstrukcyjne mogą zawierać sęki, ale nie wpływa to na ich funkcjonalność. Wszelkie drobne wady drewna są zawsze starannie naprawiane. Konstrukcje z produktów Antonie Emma muszą być budowane zgodnie z instrukcją (znajdziesz je na www.antonieemma.pl/instrukcje) . Montaż produktu przeznaczony jest dla osób powyżej 18 roku życia. W przypadku, gdy montaż wykonywany jest przez młodszą osobę, konieczny jest stały nadzór osoby dorosłej, a następnie cała konstrukcja musi zostać przetestowana przez osobę dorosłą – wytrzymałość połączeń, stabilność i nośność konstrukcji, zawieszenie i montaż akcesoriów itp.

Użytkownik korzysta z dowolnej konstrukcji produktu Antonie Emma na własne ryzyko.
Firma Antonie & Emma s.r.o. nie ponosi odpowiedzialności za szkody lub uszczerbek na zdrowiu spowodowany używaniem produktów Antonie Emma.

 

 

Ostrzeżenie

Produkt nie jest przeznaczony dla dzieci poniżej 3 roku życia, może być dla nich niebezpieczny.
Dzieci poniżej 6 roku życia powinny korzystać z produktów pod nadzorem rodzica lub innej osoby dorosłej.
Produkt należy stosować ostrożnie, ponieważ wymagane są umiejętności, aby uniknąć upadków i kolizji.
Ryzyko obrażeń ciała i uszczerbku na zdrowiu: istnieje ryzyko upadku osoby z produktu, istnieje ryzyko upadku produktu na osobę, istnieje ryzyko uduszenia na linie, istnieje ryzyko przyszczypnięcia część ciała.

 

Produkty spełniają wymagania techniczne dyrektywy europejskiej 2009/48/WE oraz ČSN EN 71.

 

Wyprodukowano w Czechach.

 

Producent:

Antonie & Emma sro
Chudenická 1059/30, 102 00, Praga – Hostivař Biuro
: Březina 19, 294 11, Březina
ID: 06527990, NIP CZ06527990
https://www.antonieemma.cz

 

Pełna instrukcja w formacie PDF do pobrania tutaj:  Faber - pełna instrukcja (wersja 08/2021)

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz