Faber z perspektywy fizjoterapeuty

Faber to na pierwszy rzut oka bardzo ciekawy produkt. Ale to, co naprawdę kryje się w potencjale produktu, nie jest od razu widoczne. Postaram się pokazać, jak wpływa na człowieka, jak kształtuje i wpływa na niego. Na koniec wyjaśnię, dlaczego tak ważne jest wspieranie rozwoju dziecka, aby jego ciało funkcjonowało jako idealna jednostka funkcjonalna.

Współczesne podejścia w fizjoterapii najczęściej opierają się na kinezjologii rozwojowej dziecka. Dzieciństwo jest uważane za kluczowy okres w rozwoju człowieka. Są pewne stereotypy ruchowe, z którymi się rodzimy. Twoje dziecko wie, jak naturalnie stawiać pierwsze kroki, jak chwycić zabawkę czy zeskoczyć ze schodów. Niestety dzisiejszy styl życia predysponuje nas do tego, że tracimy lub niszczymy naturalne ruchy, zanim uda nam się je rozwinąć i wzmocnić. Jednak niekoniecznie jest to konieczne. Jako rodzic masz dużą władzę nad zdrowiem swojego dziecka.

Celowo spędź z dzieckiem trochę czasu i skup swoją uwagę na stereotypach ruchowych i postawie podczas czynności związanych z korzystaniem z technologii, np. oglądanie telewizji, granie na komputerze lub tablecie, czynności siedząc na krześle. Na pierwszy rzut oka pociągnie Cię bierność cielesna. Jeśli jednak przyjrzysz się uważniej, możesz zauważyć patologie, takie jak postawa barków do przodu, wychylenie głowy do przodu, pochylenie miednicy oraz zwiększone lordotyczne i kifotyczne krzywizny kręgosłupa. To wszystko cechy typowo złej postawy.

Na placu zabaw Faber dziecko wykonuje aktywny ruch, który jest dla niego naturalny i wynika z jego zaabsorbowania zabawą. Dziecko nie musi siedzieć podczas rysowania. Spróbuj sam usiąść przed deską Faber i przekonaj się, jak długo wytrzymasz w jednej pozycji. Umieszczenie deski skłania osobę do ruchu. Dziecko wybiera kucanie, stanie lub klęczenie, czyli pozycje niezbędne dla stabilności tułowia. Podczas wspinaczki wybiera taktykę i strategie wykonywania ruchów motywowanych emocjami związanymi z grą. Obserwuj łopatki dziecka, gdy kończyny górne blokują się w tułowiu, gdy mięśnie piersiowe otwierają się i rozciągają. Zaangażowanie mięśni pośladkowych i brzucha, które stabilizują miednicę i dają ciału możliwość podparcia. Podczas tych ruchów wspierana i odpowiednio rozwijana jest jakość gorsetu mięśniowego, ponieważ fizjologicznie skazane jest na skrócenie lub osłabienie niektórych grup mięśniowych.

Variabilita průlezek dává dětem možnosti, jak využít a zapojit celý pohybový aparát. Je to úžasný nástroj pro rozvoj koordinace těla v rámci jemné a hrubé motoriky. Volba strategie úchopu, provedení pohybu v součinnosti celého těla nebo koordinace oko – ruka perfektně stimulují rozvoj zmiňovaných motorických dovedností. To celé podporuje rozvoj přirozeně správných pohybových stereotypů těla. Právě správně osvojené pohybové stereotypy jsou zásadní pro budoucí eliminaci bolestí Vašeho dítěte.

W swojej praktyce często spotykam się z opinią, że trudności, jakie przedstawia pacjent, są normalne ze względu na wiek. Ale prawie zawsze mogę stwierdzić, że wiek to tylko czynnik drugorzędny. Tak, organizm starzeje się, ale głównym czynnikiem jest brak ruchu i późniejszy spadek aktywności fizycznej wraz z wiekiem. Niewystarczająco rozwinięty stosunek do ruchu w dzieciństwie decyduje o tym, jak bardzo lubimy ćwiczyć wielokrotnie, gdy się starzejemy.

Zdeněk Ouzký - renomowany czeski fizjoterapeuta i były fizjoterapeuta czeskiej drużyny lekkoatletycznej

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz